  • Mfr # BB-4901000SX
  • Zoro # G0985698
Overall Length
3"
Finish
AlTiN
Projection
0.1220"
Shank Dia.
1/2"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BB-4901000SX
Overall Length
3"
Shank Dia.
1/2"
Max. Bore Depth
1"
Split Length
0.320"
Min. Bore Dia.
0.4900"
Neck Dia.
0.3680"
Groove Width
0.3000"
Finish
AlTiN
Projection
0.1220"
Description
0.490" Min Bore DIA x 1.000" (1) Max Bore Depth 0.3000" Tooth Width 0.122" Projection x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 3.00" (3) Overall Length - Carbide Boring Standard Right Hand, AlTiN Coated