  • Mfr # SAT-2000-6
  • Zoro # G7868621
Overall Length
3 in
Max. Depth
2.000"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SAT-2000-6
Overall Length
3 in
Max. Depth
2.000"
Flat Width
0.0650 in
Max. Hole Depth
2 in
Min. Hole Dia.
0.4900 in
Neck Dia.
0.3650"
Min. Bore Dia.
0.4900"
Groove Width
0.1270"
Split Length
0.275"
Max. Bore Depth
2"
Projection
0.1200 in
Offset Point
0.0640 in
Max. Threads per Inch
6
Center to Cutting Tip
0.2400 in
Offset
0.076"
Description
Threading Tool, Included Angle 29 Degrees , Carbide, Bright (Uncoated), 0.2400 in, Threading