  • Mfr # QBB-2301600
  • Zoro # G8049151
Overall Length
3 in
Shank Material
Carbide
Shank Dia.
5/16 in
Bore Depth
1.600"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
QBB-2301600
Overall Length
3 in
Shank Dia.
5/16 in
Bore Depth
1.600"
Radius
0.0050 in
Bore Dia.
.230"
Max. Bore Depth
1.6000 in
Min. Bore Dia.
0.2300 in
Corner Radius
0.005"
Groove Width
0.2000"
Neck Dia.
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Finish
Uncoated
Application
Boring
Angle
.050"
Material
C2 Micrograin Carbide
Projection
0.0580 in
Offset Point
0.0738 in
Compatible with Product Type
Micro-Quik Tool Holder
Measurement System
Fractional Inch
Side Cutting Edge Angle
6 Degrees
Series
QBB
Features
Coolant Fed Enabled Shank Design;Corner Radius Profile;Split Geometry
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Center to Cutting Tip
0.0738 in
Cutting Application
Boring
Boring Bar Type
Overhang
1.8530 in
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, Bright (Uncoated), 0.0738 in, Micro-Quik Tool Holder