  • Mfr # P25ST4P075
  • Zoro # G000690123
/ea
Free Shipping & Returns
Wheel Dia. (In.)
10 in
Motor HP
3/4 hp
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
P25ST4P075
Wheel Dia. (In.)
10 in
Height (In.)
30.18 in
Width (In.)
18.25 in
Wheel Width (In.)
5.5 in
Outlet Dia. (In.)
7.67 in
Depth (In.)
18.59 in
Inlet Dia. (In.)
7.87 in
Shaft Dia. (In.)
14 mm
Shaft Diameter
14 mm
Outlet Diameter
7 5/8 in
Wheel Diameter
10 in
Item
Plastec Blower
Motor HP
3/4 hp
Motor Type
General Duty, Three Phase
CFM @ 0.125-In. SP
600
Blower RPM
1,725 RPM
CFM @ 1.000-In. SP
500
700
400
Agency Compliance
AMCA and CSA certified, UL Listed
800
140 Degrees F
800
dBA @ 5 Feet
58 dBA
Motor RPM
1,725 RPM
Motor Frame
71
Housing Material
Plastic
Airflow @ 2.000 in SP
400 cfm
Airflow @ 1.500 in SP
1,000 cfm
Airflow @ 1.250 in SP
800 cfm
Maximum Static Pressure
2 1/4 in wc
Motor Horsepower
Airflow @ 0.250 in SP
800 cfm
Current
2.53/1.26 A
Sound Level
58 dBA @ 5 ft
Airflow @ 0.125 in SP
600 cfm
Motor Frame Designation
71
Direct Drive
Airflow @ 1.000 in SP
500 cfm
Description
Plastec Blower, Wheel Type Forward-Curved, Drive Type Direct Drive, Includes Drive Package Yes, Assembly Assembled, Wheel Diameter 10 in, Airflow @ 0.125 in SP 600 cfm, Airflow @ 0.250 in SP 800 cfm, Airflow @ 1.000 in SP 500 cfm, Airflow @ 1.250 in SP 800 cfm, Airflow @ 1.500 in SP 1,000 cfm, Airflow @ 2.000 in SP 400 cfm