  • Mfr # S20B1S2TANS000.
  • Zoro # G6471726
Housing Material - Pumps
Stainless Steel
Valve Material
PTFE
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
S20B1S2TANS000.
Overall Length
14.5 in
Overall Height
29.9 in
Media Intake Connection Size
2 in
Media Discharge Connection Size
2 in
Housing Material - Pumps
Stainless Steel
Valve Material
PTFE
Media Temperature (Maximum)
220 Degrees F
Media Temperature (Minimum)
-35 Degrees F
Operating Pressure (Maximum)
125 psi
Self-Priming Wet
13 ft
Self-Priming Dry
13 ft
Inlet/Outlet
2 in
Air Intake Pressure (Maximum)
125 psi
5 ft of head
Flow Rate @ 20 psi
93.3 gpm
Flow Rate @ 60 psi
Wetted Housing Material
316 Stainless Steel
Flow Rate @ 80 psi
168.1 gpm
Feet of Head (Maximum)
231 ft
Flow Rate @ 100 psi
S20
Flow Rate @ 40 psi
Description
Double Diaphragm Pump, Air Consumption (Maximum) Not Applicable, Air Intake Connection Size 3/4 in, Air Intake Connection Type NPT, Check Seat Material PTFE, Diaphragm Material PTFE, Feet of Head (Maximum) 289 ft, Flow Rate (Maximum) 200 gpm, Manifold Connection Single Port, Media Discharge Connection Size 2 in, Media Discharge Connection Type NPT, Media Discharge Location Top, Media Intake Connection Size 2 in, Media Intake Connection Type NPT, Media Intake Location Bottom