  • Mfr # 725BXXSC3ML-24D
  • Zoro # G1228701
CAD Available
/ea
Key Features
CAD Drawing
Mounting Style
DIN Rail & Top Flange
Electrical Connection
Screw
Coil Voltage
24V DC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
725BXXSC3ML-24D
Overall Height - Relay
2.09 in
Dimensions
2.09"H, 2.67"W, 1.30"D
Body Depth
1.64 in
Overall Depth
2.12 in
Body Height
1.3 in
Body Width
2.67 in
Width
1.37 in (34.9 mm)
Depth
2.12 in (53.9 mm)
Mounting Style
DIN Rail & Top Flange
Electrical Connection
Screw
Coil Voltage
24V DC
Current Rating
25 A
Contact Rating (AC)
25 A @ 240/277V
Contact Rating (DC)
25 A @ 28/30V
Power Consumption - Relay
2.5 W
Features
2hp @ 277V AC, LED & Button
Coil Rating
2.5VA, 1.9W
Contact Amp Rating (Resistive)
25A @ 277VAC/30VDC
Input Voltage
19.2 to 26.4V DC
Horsepower @ 240V AC
2 hp
Coil Resistance
300 ohm
Status Indicator
LED Indicator
Electrical Operating Durability
Operating Current
25 A at 240V AC (General Purpose), 25 A at 240V AC (Resistive Load), 25 A at 277V AC (Resistive Load), 25 A at 28V DC (Resistive Load), 25 A at 30V DC (Resistive Load)
IP Rating
IP20
Maximum Switching Voltage
240V, 277V
Dielectric Strength
2,000V AC Between Poles, 4,000V AC Between Coil and Contact
-4 Degrees F
Horsepower @ 120V AC
1 hp
Minimum Switching Current
100 mA
Push-To-Test Method
Test Button
Mechanical Operating Durability
Power Consumption
1.9 W
CAD Available
Yes
Average Coil Consumption
1.90 W
Product Certifications
UL; CSA; CE
Tightening Torque
10.6...15 lb.in; 1.2...1.7 N.m
Rated Power in HP
1 hp 120 V AC; 2 hp 277 V AC
Connections - terminals
Screw coil terminal M3.5; Screw contact terminal M4
Nominal input voltage
19.2...26.4 V DC
Ambient Air Temperature for Storage
-67 to 212°F (-55 to 100°C)
ambient temperature range - operational
-4 to 131°F (-20 to 55°C)
Rated power in W
1.3 kW 120 V tungsten
Description
Enclosed Power Relay, Base Shape Square, Coil Voltage 24V DC, Contact Form DPST-NO, Current Rating 25 A, Electrical Connection Screw Terminal, Number of Pins 6, Status Indicator LED Indicator, Contact Rating (AC) 25 A @ 240/277V, Contact Rating (DC) 25 A @ 28/30V, Horsepower @ 120V AC 1 hp, Horsepower @ 240V AC 2 hp, Mounting Style DIN Rail & Top Flange, Push-To-Test Method Test Button, Body Depth 1.64 in, Body Height 1.3 in, Body Width 2.67 in, Coil Resistance 300 ohm