Compression Spring Music Wire, PK5, C02810280500S
  • Mfr # C02810280500S
  • Zoro # G301842269
Outside Dia.
0.281 in
Wire Dia.
0.028 in
Large Outside Dia.
0.281 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C02810280500S
Overall Length
1/2 in
Outside Dia.
0.281 in
Wire Dia.
0.028 in
Large Outside Dia.
0.281 in
Compressed Length
0.22 in
For Rod Size
9/40 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
2.69 lb
Inside Diameter
0.22 in
Outside Diameter
0.28 in
Free Length
1/2 in
Wire Diameter
0.03 in
Spring Rate
10.8 lb/in
Load (Lbs.)
2.96 lb
Meets/Exceeds
AMS 5688, ASTM A313
Load @ Solid (Lbs.)
2.96 lb
Item
Compression Spring
End Type
Closed, Ground
Finish
Plain
Deflection @ Load
0.276 in