  • Mfr # E11250856000M
  • Zoro # G601915731
Outside Dia.
1.125 in
Wire Dia.
0.085 in
Spring Rate (Lbs./In.)
1.5 lb/in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
E11250856000M
Overall Length
6 in
Outside Dia.
1.125 in
Wire Dia.
0.085 in
Extended Length
Wire Diameter
0.085 in
Outside Diameter
1.125 in
Free Length
6 in
Spring Rate (Lbs./In.)
1.5 lb/in
Finish
Oil
Load (Lbs.)
20.97 lb
Meets/Exceeds
Deflection @ Load
12.84 in