  • Mfr # BVA1511/110VAC/10CPS
  • Zoro # G310080324
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Mounting
Panel
Reset Type
Push Button
Number of Digits
5
Max. Counts per Second
10
Depth
2.998 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BVA1511/110VAC/10CPS
Country of Origin
Germany
Dimensions
Depth
2.998 in
Height
2.68 in
Width
2.2 in
Overall Depth
3 in
Overall Width
2 1/4 in
Overall Height
2 5/8 in
Details
Item
Electromechanical Counter
Mounting
Panel
Reset Type
Push Button
Number of Digits
5
Max. Counts per Second
10
Input Voltage
110VAC
Standards
CE, REACH, RoHS, UKCA, WEEE
Mounting Style
Front Panel
Input Voltage - Minimum
90 V AC
Counts per Second - Maximum
Background Color
Black
Counter Display Type
Analog
Digit Color
White
Input Voltage - Maximum
110 V AC
Description
Electromechanical Counter, Number of Digits 5, Mounting Panel, Max. Counts per Second 10, Height 2.68 in, Depth 2.998 in, Width 2.2 in, Input Voltage 110VAC, Reset Type Push Button, Standards CE, REACH, RoHS, UKCA, WEEE