  • Mfr # SSDCL2020K12
  • Zoro # G2900864
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
125.02mm
Shank Height
20.00mm
Insert Holding Type
Screw On
Insert Clearance Angle
7 Degrees
Insert Cutting Edge Length
12.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
SSDCL2020K12
Country of Origin
Sweden
Dimensions
Overall Length
125.02mm
Shank Height
20.00mm
Insert Cutting Edge Length
12.00mm
Shank Width
20.00mm
Details
Item
Indexable Turning and Profiling Tool Holder
Insert Holding Type
Screw On
Insert Clearance Angle
7 Degrees
Insert Shape
Square
Toolholder Style
SSDC
Approach Angle
45 Degrees
ISO Number
SSDCL2020K12
Cutting Direction
Left Hand
Description
Indexable Turning and Profiling Tool Holder, SSDC, Overall Length 125.02mm