  • Mfr # AA6061/33188-72
  • Zoro # G516313028
/ea
Free Shipping & Returns
90 Degrees
Brinell Hardness
95 BHN
Overall Length
6 ft
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
AA6061/33188-72
Overall Length
6 ft
Leg Thickness
3/16 in
Inside Leg Length
72 in
Outside Leg Length
2 13/16 in
Overall Width
3 in
Overall Height
3 in
90 Degrees
Brinell Hardness
95 BHN
Maximum Temperature
1,205 Degrees F
Heat Treatable
Mechanical Finish
Mill
Elongation
17 %
Yield Strength
40,000 psi
Tensile Strength
45,000 psi