  • Mfr # AA6063/11065-60
  • Zoro # G516313080
Overall Length
5 ft
Tensile Strength
27,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
AA6063/11065-60
Overall Length
5 ft
Overall Width
1 in
Overall Height
1 in
Inside Leg Length
60 in
Leg Thickness
1/16 in
Outside Leg Length
15/16 in
Tensile Strength
27,000 psi
System of Measurement
Inch
Yield Strength
21,000 psi
Heat Treatable
Heat Treatable
Material Grade
6063
Mechanical Finish
Mill
Leg Edge Shape
Square
Fabrication
Welded
Maximum Temperature
1,210 Degrees F
Brinell Hardness
60 BHN
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Wear-Resistant
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Elongation
12 %