  • Mfr # AA6061/33250-120
  • Zoro # G716312999
/ea
See details
Tensile Strength
45,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
AA6061/33250-120
Inside Leg Length
120 in
Overall Width
3 in
Overall Length
10 ft
Leg Thickness
1/4 in
Overall Height
3 in
Outside Leg Length
2 3/4 in
Tensile Strength
45,000 psi
Yield Strength
40,000 psi
Elongation
17 %