  • Mfr # AA6061/750750125-24
  • Zoro # G416313203
Inch
Leg Edge Shape
Round
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
AA6061/750750125-24
Inside Leg Length
24 in
Leg Thickness
1/8 in
Overall Length
24 in
Overall Height
3/4 in
Outside Leg Length
5/8 in
Overall Width
3/4 in
Inch
Leg Edge Shape
Round
Elongation
17 %
Material Grade
6061
Heat Treatable
Heat Treatable
Shape
Yield Strength
40,000 psi
Tensile Strength
45,000 psi