  • Mfr # AA6063/11065-48
  • Zoro # G516313165
T52
Maximum Temperature
1,210 Degrees F
Outside Leg Length
15/16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
AA6063/11065-48
Outside Leg Length
15/16 in
Inside Leg Length
48 in
Overall Height
1 in
Overall Length
4 ft
Leg Thickness
1/16 in
Overall Width
1 in
T52
Maximum Temperature
1,210 Degrees F
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Wear-Resistant
Leg Edge Shape
Square
Material Grade
6063
Elongation
12 %
Yield Strength
21,000 psi
Fabrication
Welded
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Shape
Tensile Strength
27,000 psi