  • Mfr # AA6063/22125-36
  • Zoro # G816313254
Yield Strength
21,000 psi
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Wear-Resistant
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
AA6063/22125-36
Overall Width
2 in
Overall Length
36 in
Outside Leg Length
1 7/8 in
Inside Leg Length
36 in
Overall Height
2 in
Yield Strength
21,000 psi
Resistance Properties
Tensile Strength
27,000 psi
Fabrication
Welded
Material Grade
6063
Mechanical Finish
Mill
Shape
Elongation
12 %