  • Mfr # AA6063/33125-48
  • Zoro # G716313224
Aluminum
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Wear-Resistant
Elongation
12 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
AA6063/33125-48
Overall Length
4 ft
Inside Leg Length
48 in
Outside Leg Length
2 7/8 in
Leg Thickness
1/8 in
Overall Height
3 in
Overall Width
3 in
Aluminum
Resistance Properties
Elongation
12 %
Welded
System of Measurement
Inch
Heat Treatable
Heat Treatable
Yield Strength
21,000 psi
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Maximum Temperature
1,210 Degrees F
Tensile Strength
27,000 psi