  • Mfr # SB-6061-0500-02-12
  • Zoro # G3289483
Yield Strength
40,000 psi
Thickness
0.5 in
Temper
T651
Alloy Type
6061
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SB-6061-0500-02-12
Thickness
0.5 in
Thickness (Decimal)
0.5 in
Width
2"
Length Tolerance
+/-0.002 in
Length
12"
Width and Length
2 in x 12 in
Overall Width
2 in
Overall Length
12 in
Details
Item
Aluminum Flat Bar Stock
Yield Strength
40,000 psi
Temper
T651
Alloy Type
6061
Hardness Scale
BHN
Typical Yield Strength (PSI)
40,000 psi
Finish
Mill
Typical Tensile Strength (PSI)
45,000 psi
Alloy Type - Aluminum
Type
Precision
Standards
ASTM B209
Item - Aluminum Flat Bars, Plates, and Sheet Stock
Precision Ground Flat Stock
Typical Hardness
95
Thickness Tolerance
Tensile Strength
45,000 psi
Fabrication
Cold Rolled
System of Measurement
Inch
Brinell Hardness
95 BHN
Tolerance Rating
Standard
Heat Treatment
Annealed
Material Grade
Shape
Flat
Heat Treatable
Mechanical Finish
Mill
Galvanized
Not Galvanized
Rockwell Hardness
85 HRB
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Straightness Tolerance
Not Rated
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Description
Aluminum Flat Bar Stock, Aluminum, 6061, T651, Flat, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 2 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 0.5 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Cold Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 40,000 psi, Tensile Strength 45,000 psi, 95 BHN Brinell Hardness, 85 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number