  • Mfr # BULK-RS-E60MIL-11
  • Zoro # G3482202
/ea
Key Features
Rubber Length
3 ft
Rubber Properties
Chemical Resistant; Steam Resistant; Water Resistant; Weather Resistant
Rubber Material
EPDM
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-E60MIL-11
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
3/32 in
Rubber Width
12 in
Rubber Length
3 ft
Width
12"
Thickness
3/32"
Length
36"
Overall Thickness
0.09375 in
Overall Length
36 in
Overall Width
12 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Rubber Material
EPDM
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,800 psi
Elongation
300 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 M4CA610, MIL-R-3065E
Grade
Military
Application
Weather Resistant
Color
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Type
Military Specification
Material
Abrasion Resistance
Good
Adhesive Type
Plain Backing
Water Resistance
Excellent
Thickness Tolerance
+/-0.013 in
Tensile Strength
1,800 psi
Chemical Resistance
Good
Compression Set
30 %