  • Mfr # ESP-OL60EM2
  • Zoro # G1652043
Motor Sub Application
Refrigerator/Freezer
Output Watts
50 W
HP
1/15
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
ESP-OL60EM2
Shaft Length
1 1/2 in
Overall Length
5 1/4 in
Cord Length
22 in
Length Less Shaft
4 1/4 in
Shaft Dia.
3/8 in
Details
Motor Sub Application
Refrigerator/Freezer
Output Watts
50 W
HP
1/15
Voltage
208-230V AC
Hz
60 Hz
Motor Service Factor
1
Motor Enclosure Design
Open Air-Over
Plug Type
Round 2 Pin
Motor Bearings
Sleeve
Full Load Amps
1.1-1.2 A
Standards
CSA Certified, UL Recognized
Motor Mounting Type
Rear/Foot
Motor Mounting Position
All Angle
Motor Shaft Design
Flat
No. of Speeds
1
Usable @ 208V
Yes
Features
Usable @ 200V
No
Mounting Holes
Tapped 8-36
Description
Unit Bearing Motor, Single Phase, Motor Design Shaded Pole, 1/15 HP, Nameplate RPM 1,500, No. of Speeds 1, Voltage 208-230V AC, 1.1-1.2 A Full Load Amps, Non-Standard Frame, Output Watts 50 W, 60 Hz Hz, Usable @ 208V Yes, Usable @ 200V No, Motor Service Factor 1, Motor Thermal Protection Auto, Ins. Class A, Max. Ambient Temp. 40 Degrees C, Motor Shaft Rotation CWLE, Motor Enclosure Design Open Air-Over, Motor Mounting Type Rear/Foot, Motor Frame Material Cast Iron