  • Zoro # G111931115
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Motor Design
Capacitor-Start
Phase
Single
RPM Range
Voltage
115/230V AC
Frame
56C
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G111931115
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Shaft Length
1 7/8 in
Shaft Dia.
5/8 in
Bolt Circle Dia.
5 11/16 in
Overall Length
11 1/2 in
Length Less Shaft
9 5/8 in
Details
Item
Farm Duty Motor
Motor Design
Capacitor-Start
Phase
Single
HP
3/4
RPM Range
Voltage
115/230V AC
Frame
56C
Motor Service Factor
1.15
Motor Thermal Protection
Manual
Motor Enclosure Design
Totally Enclosed Fan-Cooled
Nameplate RPM
1,725
Motor Application
Farm Duty
Motor Frame Material
Rolled Steel
Motor Mounting Position
Horizontal
Motor Mounting Type
Rigid Base
Motor Sub Application
General Purpose
Motor Shaft Design
Keyed
Motor Shaft Rotation
CCW
Standards
CSA Certified, UL Listed
Usable @ 208V
Yes
Hz
60 Hz
Item - Farm Duty Motors
General Purpose Farm Duty Motor
Voltage Compatibility
115V AC, 230V AC
Nominal Efficiency
70 %
Capacitor Required
Yes
Duty Cycle
Continuous
Finish
Powder Coated
Weight
29 lb
Motor Bearings
Ball
Usable @ 200V
No
Full Load Amps
10.8/5.4 A
Ins. Class
B
Max. Ambient Temp.
104 Degrees F
No. of Speeds
1
Extended Thru-Bolts
No
Description
Farm Duty Motor, Single Phase, Motor Design Capacitor-Start, 3/4 hp HP, Nameplate RPM 1,725 RPM, No. of Speeds 1, Voltage 115/230V AC, Full Load Amps 10.8/5.4 A, 56C Frame, Usable @ 208V Usable at 208V, Usable @ 200V Not Usable at 200V, 60 Hz Hz, Motor Service Factor 1.15, Motor Thermal Protection Manual, Ins. Class B, Max. Ambient Temp. 40 Degrees C, Duty Cycle Continuous, Motor Shaft Rotation CW/CCW, Motor Enclosure Design Totally Enclosed Fan Cooled, Motor Mounting Type Rigid Base