  • Mfr # BB-1601000SG
  • Zoro # G8302445
/ea
Key Features
Overall Length
2 in
Shank Material
Carbide
Bore Dia.
.160"
Angle
.040"
Application
Boring
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BB-1601000SG
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2 in
Bore Dia.
.160"
Shank Dia.
3/16 in
Bore Depth
1.000"
Min. Bore Dia.
0.1600 in
Max. Bore Depth
1 in
Neck Dia.
0.1200"
Groove Width
1/8"
Split Length
9/64"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Angle
.040"
Application
Boring
Cutting Direction
Right Hand
Material
C2 Micrograin Carbide
Finish
TiN Coated
Projection
0.0400 in
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Features
Sharp Corner Profile;Split Geometry
Boring Bar Type
Series
BBS
Cutting Application
Compatible with Product Type
Micro-Quik Tool Holder
Offset Point
0.0660 in
Measurement System
Fractional Inch
Finish - Machining
TiN
Side Cutting Edge Angle
6 Degrees
Center to Cutting Tip
0.0660 in
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, TiN, 0.0660 in, Micro-Quik Tool Holder