  • Mfr # BB-140750SX
  • Zoro # G0981909
/ea
Key Features
Overall Length
2"
Cutting Direction
Right Hand
Finish
AlTiN
Projection
0.0350"
Shank Dia.
3/16"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BB-140750SX
Dimensions
Overall Length
2"
Shank Dia.
3/16"
Groove Width
1/8"
Neck Dia.
0.1050"
Split Length
9/64"
Max. Bore Depth
3/4"
Min. Bore Dia.
9/64"
Details
Cutting Direction
Right Hand
Finish
AlTiN
Projection
0.0350"
Description
0.140" (9/64) Min Bore DIA x 0.750" (3/4) Max Bore Depth 0.1250" (1/8) Tooth Width 0.035" Projection x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 2.00" (2) Overall Length - Carbide Boring Standard Right Hand, AlTiN Coated