  • Mfr # QIT-040150X
  • Zoro # G7824232
Max. Depth
0.15"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
QIT-040150X
Max. Depth
0.15"
Hole Dia.
0.04"
Max. Hole Depth
0.1500 in
Min. Hole Dia.
0.0400 in
Max. Bore Depth
0.150"
Neck Dia.
0.0200"
Thread Size
Min. Bore Dia.
0.0400"
Corner Radius
0.002"
Projection
0.0200 in
Finish
AlTiN Coated
Finish - Machining
AlTiN
Offset Point
0.0150 in
Thread Standard
ANSI, Metric 60 Degrees , UN
Primary Material Application ISO Code
M, N, P, S
Primary Material Application
Alloy Steel, Inconel, Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium, Tool Steel
Overhang
0.5900 in
Center to Cutting Tip
0.0300 in
Description
Threading Tool, Included Angle 60 Degrees , Carbide, AlTiN, 0.0300 in, Coolant Through, Threading