  • Mfr # E11251053000M
  • Zoro # G501916739
Outside Dia.
1.125 in
Wire Dia.
0.105 in
Spring Rate (Lbs./In.)
19.6 lb/in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
E11251053000M
Overall Length
3 in
Outside Dia.
1.125 in
Wire Dia.
0.105 in
Free Length
3 in
Outside Diameter
1.125 in
Extended Length
4 3/4 in
Wire Diameter
0.105 in
Spring Rate (Lbs./In.)
19.6 lb/in
Meets/Exceeds
Item
Extension Spring
Deflection @ Load
1.75 in