  • Mfr # E11251056500M
  • Zoro # G801916774
Outside Dia.
1.125 in
Wire Dia.
0.105 in
Spring Rate (Lbs./In.)
3.9 lb/in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
E11251056500M
Overall Length
6 1/2 in
Outside Dia.
1.125 in
Wire Dia.
0.105 in
Wire Diameter
0.105 in
Free Length
6 1/2 in
Extended Length
Outside Diameter
1.125 in
Spring Rate (Lbs./In.)
3.9 lb/in
Meets/Exceeds
Item
Extension Spring
Initial Tension (Lbs.)
3.4 lb
Deflection @ Load
8.72 in