  • Mfr # E11251057000M
  • Zoro # G801916750
Outside Dia.
1.125 in
Wire Dia.
0.105 in
Spring Rate (Lbs./In.)
3.5 lb/in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
E11251057000M
Overall Length
7 in
Outside Dia.
1.125 in
Wire Dia.
0.105 in
Outside Diameter
1.125 in
Wire Diameter
0.105 in
Extended Length
Free Length
7 in
Spring Rate (Lbs./In.)
3.5 lb/in
Initial Tension (Lbs.)
3.4 lb
Deflection @ Load
9.71 in