  • Mfr # 056H17T2013
  • Zoro # G1915252
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Motor Design
3-Phase
HP
1/3
Torque
1 ft-lb
Nameplate RPM
1,725
Speed Range
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
056H17T2013
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Shaft Length
2 1/16 in
Overall Length
9 15/16 in
Shaft Dia.
5/8 in
Length Less Shaft
7 7/8 in
Manufacturers Warranty Length
3 Years
Details
Item
Vector Motor
Motor Design
3-Phase
HP
1/3
Torque
1 ft-lb
Nameplate RPM
1,725
Speed Range
Max. Speed
5,400 RPM
Frame
56C
Voltage
230V AC
Motor Thermal Protection
None
Motor Shaft Design
Keyed
Motor Enclosure Design
Totally Enclosed Non-Ventilated
Insulation Feature
Patented MAX GUARD
Motor Mounting Position
Horizontal
Motor Mounting Type
Rigid Base
Motor Efficiency Group
Standard Efficient
Finish
Black
Nominal Efficiency
74 %
Motor Shaft Rotation
CW/CCW
Duty
Continuous
Full Load Amps
1.2 A
Hz
60 Hz
Motor Application
Crane
Motor Frame Material
Steel
Phase
Three
Frame Material
Rolled steel
RPM Range
Max. Operating Frequency
120 Hz
Encoder Acceptable
No
Motor Service Factor
1
Standards
CE, UL Recognized
Voltage Compatibility
115/200-230V AC, 115/208-230V AC, 115/230V AC, 120/240V AC, 200-230/440V AC, 200-230/460V AC, 208-220/440V AC, 208-230/277V AC, 208-230/460V AC, 230V AC, 240V AC, 277/230V AC
Base
Rigid
Motor Bearings
Ball
Ins. Class
H
NEMA Design
A
Warranty
3 yr
Ambient Temperature
40 Degrees C
Max. Ambient Temp.
104 Degrees F
No. of Speeds
1
Usable @ 200V
No
Conduit Box Position
F1
Conduit Box Location
Exterior
Weight
17 lb
Duty Cycle
Continuous
Usable @ 208V
Description
Vector Motor, Three Phase, Motor Design 3-Phase, 1/3 HP, Nameplate RPM 1,725, No. of Speeds 1, Voltage 230V AC, Full Load Amps 1.2 A, 56C Frame, Torque 1 ft-lb, Max. Speed 5,400 RPM, Speed Range 1,000:1, Usable @ 208V No, Usable @ 200V No, 60 Hz Hz, Max. Operating Frequency 120 Hz, Motor Service Factor 1, Motor Thermal Protection None, Ins. Class H, Max. Ambient Temp. 104 Degrees F, Duty Cycle Continuous, NEMA Design A, Motor Shaft Rotation CW/CCW