  • Mfr # SB-6061-0375-06-12
  • Zoro # G2105564
Yield Strength
40,000 psi
Temper
T651
Typical Tensile Strength (PSI)
45,000 psi
Thickness (Decimal)
0.375 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SB-6061-0375-06-12
Thickness
0.375 in
Thickness (Decimal)
0.375 in
Width
6"
Width Tolerance
Width and Length
6 in x 12 in
Length Tolerance
Length
12"
Overall Length
12 in
Overall Width
6 in
Details
Item
Aluminum Flat Bar Stock
Yield Strength
40,000 psi
Temper
T651
Typical Tensile Strength (PSI)
45,000 psi
Hardness Scale
BHN
Finish
Mill
Type
Precision
Alloy Type
6061
Alloy Type - Aluminum
6061
Standards
ASTM B209
Typical Yield Strength (PSI)
40,000 psi
Item - Aluminum Flat Bars, Plates, and Sheet Stock
Precision Ground Flat Stock
Typical Hardness
95
Thickness Tolerance
Tensile Strength
45,000 psi
Shape
Flat
Tolerance Rating
Standard
Heat Treatment
Annealed
Material Grade
Fabrication
Cold Rolled
Brinell Hardness
95 BHN
Mechanical Finish
Mill
Rockwell Hardness
85 HRB
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Description
Aluminum Flat Bar Stock, Aluminum, 6061, T651, Flat, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 6 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 0.375 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Cold Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 40,000 psi, Tensile Strength 45,000 psi, 95 BHN Brinell Hardness, 85 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number