  • Mfr # S20B1ABBANS000.
  • Zoro # G6225353
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Housing Material - Pumps
Aluminum
Pump Assembly Type
Bolt
Manifold Connection
Single Port
Valve Material
Buna-N
Valve Type
Ball
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
S20B1ABBANS000.
Country of Origin
United States
Dimensions
Air Intake Connection Size
3/4 in FNPT
Manufacturers Warranty Length
5 yr
Overall Height
29.9 in
Overall Width
16-7/8 in
Overall Length
14.5 in
Media Discharge Connection Size
2 in
Media Intake Connection Size
2 in
Solid Diameter (Maximum)
1/4 in
Details
Item
Double Diaphragm Pump
Housing Material - Pumps
Aluminum
Pump Assembly Type
Bolt
Manifold Connection
Single Port
Valve Material
Buna-N
Valve Type
Ball
Air Consumption (Maximum)
120 scfm
Air Intake Connection Type
NPT
Check Seat Material
Diaphragm Material
Media Temperature (Maximum)
180 Degrees F
Media Temperature (Minimum)
-10 Degrees F
Operating Pressure (Maximum)
125 psi
Pump Operation Type
Air
Self-Priming Wet
17 1/2 ft
Self-Priming Dry
17 1/2 ft
Agency Compliance
ATEX, CE, EAC
For Use With
Intermittent/on-demand, Moderately Abrasive Fluids, and Suspended Solids
Standards
ABS Type Approved, CE Certified, EAC, ISO
Inlet/Outlet
2 in
Media Discharge Location
Center, Top
Series Family
S20
Media Intake Location
Bottom, Center
NPSHr
5 ft of head
Wetted Housing Material
Feet of Head (Maximum)
231 ft
Air Intake Pressure (Maximum)
125 psi
Media Intake Connection Type
NPT
Flow Rate @ 40 psi
129.5 gpm
Flow Rate (Maximum)
200 gpm
Flow Rate @ 60 psi
151.7 gpm
For Use With Potable Systems
No
Manifold Connection Type
Chemical Compatibility
Alcohol, Ammonium Hydroxide, Antifreeze, Diesel, Diesel Exhaust Fluid, Gasoline, Kerosene, Water
Flow Rate @ 100 psi
Flow Rate @ 20 psi
93.3 gpm
Priming
Self-Priming
Flow Rate @ 80 psi
Media Discharge Connection Type
Description
Double Diaphragm Pump, Air Consumption (Maximum) Not Applicable, Air Intake Connection Size 3/4 in, Air Intake Connection Type NPT, Check Seat Material Buna-N, Diaphragm Material Buna-N, Feet of Head (Maximum) 289 ft, Flow Rate (Maximum) 200 gpm, Manifold Connection Single Port, Media Discharge Connection Size 2 in, Media Discharge Connection Type NPT, Media Discharge Location Top, Media Intake Connection Size 2 in, Media Intake Connection Type NPT, Media Intake Location Bottom